Prima rundă a preliminariilor pentru Euro 2024 a început joi seară, iar Italia - Anglia a fost capul de afiș al zilei. Selecționata lui Roberto Mancini a pierdut la Napoli cu scorul de 2-1.

Jucătorii naționalei AnglieiFoto: Giuseppe Maffia/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Selecționata lui Gareth Southgate, victorie în reeditarea finalei Euro 2020

Italia și Anglia s-au întâlnit joi în primul meci al grupei C, iar selecționata lui Mancini a pierdut cu scorul de 2-1.

Declan Rice a deschis scorul pentru englezi după 13 minute, iar Harry Kane a dublat avantajul oaspeților din lovitură de la 11 metri (min 44).

Atacantul englez a devenit cel mai bun marcator All Time din istoria echipei naționale de fotbal a Angliei (54 de goluri).

În a doua repriză, „Squadra Azzurra” a controlat jocul și a redus din diferență în minutul 56. Mateo Retegui, atacantul selecționat de la Tigre, a marcat pentru campioana europeană, din pasa lui Lorenzo Pelegrini.

Englezii au tremurat serios pe final, după ce Luke Shaw a primit două cartonașe galbene în interval de două minute, fiind eliminat.