Juventus a bifat a doua victorie consecutivă în campionat și s-a apropiat de zona de Champions League. Formația antrenată de Massimiliano Allegri a câștigat în deplasare la Inter, scor 1-0.

Jucatorii celor de la JuventusFoto: Nderim Kaceli/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Juventus, tot mai aproape de locurile de Champions League

Învinsă etapa trecută în deplasare la Spezia (1-2), Inter a primi vizita rivalei Juventus pe stadionul Giuseppe Meazza.

Echipa pregătită de Simone Inzaghi a făcut per total o primă repriză bună, dar oaspeții au fost mult mai lucizi la finalizare.

Sârbul Filip Kostic a deschis scorul pentru Juventus în minutul 23, la o fază la care Adrien Rabiot a pasat decisiv.

În a doua repriză, jocul a fost mai echilibrat, chiar dacă vicecampioana Italiei a avut în mare parte controlul posesiei.

Oaspeții au rezistat și au plecat cu 3 puncte extrem de importante pentru locurile de cupe europene.