Lazio a câștigat derby-ul cu rivala AS Roma din cadrul etapei cu numărul 27 din Serie A (1-0), la capătul unui meci pe care echipa lui Jose Mourinho l-a jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică.

Jose MourinhoFoto: Giuseppe Maffia/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Lazio, victorie importantă în duelul cu AS Roma

Formația antrenată de Maurizio Sarri a avut în prima repriză controlul posesiei și a avut cele mai mari șanse de a deschide scorul.

AS Roma a rămas în inferioritate numerică în minutul 32, după ce Roger Ibanez a primit al doilea cartonaș galben.

În a doua repriză, Lazio a dominat partida și a reușit în cele din urmă să deschidă scorul prin Mattia Zaccagni (min 65). Italianul a marcat din pasa lui Felipe Anderson.

În minutul 68, oaspeții au egalat, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Scor final 1-0, iar lupta pentru locurile de Champions League devine din ce în ce mai interesantă.