AC Milan continuă seria rezultatelor nefavorabile în campionat, asta după ce formația antrenată de Stefano Pioli a pierdut și pe terenul celor de la Udinese, scor 3-1.

Stefano PioliFoto: Marco Canoniero / Shutterstock Editorial / Profimedia

AC Milan, 3 meciuri fără victorie în Serie A - Urmează deplasare la liderul Napoli

Actuala campioană a Italiei tremură serios pentru un loc de Liga Campionilor în viitorul sezon.

Echipa pentru care evoluează și Ciprian Tătărușanu a pierdut în deplasarea de la Udinese, scor 3-1, în urma unui meci în care oaspeții au fost preocupați mai mult de posesie.

În minutul 9, gazdele au deschis scorul prin Roberto Pereyra, care a finalizat din pasa lui Samardzic.

Milan a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize (min 45+3) prin Zlatan Ibrahimovic, care a transformat o lovitură de la 11 metri, dar a intrat la pauză tot condusă, după ce Beto a marcat în minutul 45+5.

În repriza a doua, Pioli a încercat să schimbe ceva prin introducerea lui Krunic și Rebic, dar jocul a continuat să fie sub așteptări.

Mai mult decât atât, Udinese a punctat pentru a treia oară în minutul 70, când olandezul Kingsley Ehizibue a înscris în plasa porții lui Mike Maignan.

Cu acest rezultat, Milan nu face decât să adâncească criza, în condițiile în care dubla cu Napoli din sferturile Ligii Campionilor este destul de aproape.

Milan va întâlni chiar echipa lui Luciano Spalletti în următoarea etapă de campionat.