Manchester City a obținut sâmbătă seară calificarea în semifinalele Cupei Angliei, după ce a învins-o categoric pe Burnley, scor 6-0. Erling Haaland a fost din nou la înălțime și a înscris o triplă pentru „cetățeni”.

Erling HaalandFoto: Phil Oldham / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester City - Burnley 6-0, în sferturile FA Cup

După meciul fantastic reușit în Liga Campionilor cu RB Leipzig (7-0), formația antrenată de Pep Guardiola s-a calificat și în semifinalele Cupei Angliei.

Actuala campioană a Angliei nu a menajat sub nicio formă formația antrenată de Vincent Kompany (fost căpitan al cetățenilor) și a învins-o cu scorul de 6 la 0.

Erling Haaland a marcat de două ori în prima repriză în interval de 3 minute (min 32 și min 35) și a stabilit scorul primei reprize.

În a doua repriză, atacantul norvegian și-a desăvârșit hat-trick-ul (min 59). 3 minute mai târziu, campionul mondial Julian Alvarez a făcut 4-0, iar Palmer a înscris pentru 5-0 în minutul 68.

Julian Alvarez a realizat dubla în minutul 73 din pasa lui Kevin De Bruyne.