Chelsea a ratat șansa de a ajunge la 3 victorii consecutive în Premier League, după ce londonezii au fost egalați în prelungiri de către cei de la Everton (2-2).

Graham PotterFoto: Phil Duncan/ProSports / Shutterstock Editorial / Profimedia

Chelsea o învinge pe Everton și urcă pe locul 9

Formatia antrenată de Graham Potter a ajuns la 4 meciuri la rând fără eșec în toate competițiile.

Alb-albaștrii au remizat pe teren propriu cu Everton, fiind egalați în prelungiri.

Gazdele au avut un joc foarte consistent și au controlat partida de la un capăt la celălalt, dar victoria le-a scăpat pe final.

Joao Felix a deschis scorul pentru gazde în minutul 52, dar Doucoure a restabilit egalitatea pentru oaspeți (min 69).

În minutul 76, gazdele au primit o lovitură de la 11 metri, iar Kai Havertz a transformat de la punctul cu var.

Oaspeții au dat lovitura în minutul 89 prin Ellis Simms.

Astfel, Chelsea urcă pe locul 10 și acumulează 38 de puncte, în timp ce Everton rămâne deasupra linie roșii (locul 15), cu un total de 26 de puncte.