Partidele retur ale optimilor de finală ale UEFA Europa League au adus calificarea granzilor Manchester United și Juventus, în schimb Fenerbahce a fost eliminată, Șahtior Donețk a suferit o înfrângere drastică, iar Arsenal a pierdut la loviturile de departajare.

Bucuria celor de la Sporting LisabonaFoto: Ashley Western/Colorsport / Shutterstock Editorial / Profimedia

Arsenal, eliminată de Sporting din Europa League

Aflată pe prima poziție în Premier League, Arsenal a deschis scorul pe Emirates prin Xhaka ('19), dar Sporting a egalat prin Goncalves ('62).

Nu s-a mai înscris în prelungiri (a fost 1-1, după 2-2 în tur), iar formația din Portugalia (rămasă în inferioritate numerică după eliminarea lui Ugarte din minutul 118) s-a impus la loviturile de departajare, scor 5-3.

Sporting a punctat prin St. Juse, Esgaio, Inacio, Arthur Gomes și Nuno Santos, în timp ce pentru Arsenal au înscris Odegaard, Saka și Trossard (Martinelli a ratat).

Feyenoord – Sahtior Donetk 7-1, în Europa League

După 1-1 în tur, olandezii au făcut spectacol total, reușind să marcheze de șapte ori.

Gimenez a deschis scorul în minutul 9, iar Kokcu în minutele 24 și 38 din penalti a stabilit rezultatul pauzei.

În repriza secundă, Idrissi cu o dublă (49 și 60), Jahanbakhsh în minutul 64 și Danilo în minutul 67, au continuat fiesta, iar Sahtior a marcat golul de onoare în minutul 87 prin Kevin Kelsy.