Belgienii de la Gent au reușit calificarea în sferturile de finală ale UEFA Europa League cu scorul general de 5-1 în fața turcilor de la Basaksehir, iar atacantul Gift Orban a fost omul meciului.

Gift Emmanuel OrbanFoto: - / Shutterstock Editorial / Profimedia

Gift Emmanuel Orban, cel mai rapid hat-trik din istoria cupelor europene

Tânărul atacant nigerian al celor de la Gent a reușit o performanță greu de egalat, reușind să marcheze de trei ori în doar trei minute, cel mai rapid hat-trick din istoria competițiilor europene.

Prima reușită a venit în minutul 31, cu un șut de la limita careului mic. Un minut mai târziu a punctat din nou, cu o execuție superbă din afara careului.

În minutul 34, Orban a reușit hat-trick-ul, cu un șut din interiorul careului, după o respingere a portarului advers.

În vârstă de 20 de ani, Gift Emmanuel Orban a fost transferat de Gent în ianuarie 2023 pentru 3,3 milioane de euro de la Stabaek Fotball, din a doua divizie norvegiană.

Atacantul a mai evoluat pentru Bison FC în țara sa natală și este cotat de Transfermarkt la 1 milion de euro.