FC Barcelona s-a impus la limită, scor 1-0, pe terenul celor de la Athletic Bilbao, la capătul unui meci tensionat. Gazdele au obținut egalarea în minutul 87, dar reușita a fost anulată pe motiv de henț. Decizia a adus multă iritare în rândul fanilor de pe San Mames.

Jucatorii Barcelonei si bucuria goluluiFoto: Sara Aribó/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Barcelona, victorie la limită pe terenul lui Athletic Bilbao

Catalanii au înscris unicul gol (validat) al disputei în minutul 45+1, atunci când reușita lui Raphinha a fost declarată regulamentară după consultarea VAR (s-a ajuns la concluzia că nu a fost offside).

Gazdele au avut mai multe ocazii mari de-a lungul meciului, iar bucuria a fost adusă în tribune de golul lui Inaki Williams.

După minute bune de incertitudine, reușita a fost anulată pentru un henț la Iker Muniain.

S-a încheiat până la urmă 1-0 pentru Barca, în corul dezaprobator al celor aproape 50 de mii de fani basci. Duelul a făcut parte din runda cu numărul 25 din LaLiga.

Urmează El Clasico, Barca și Real întâlnindu-se pe Camp Nou pe 19 martie, de la ora 22:00.

Înainte de marele meci, catalanii au un avantaj de 9 puncte în ierarhia din LaLiga.