Juventus Torino a reușit o victorie importantă pe teren propriu, 4-2 cu ultima clasată Sampdoria, în etapa a 26-a din Serie A, urcând în clasament aproape de locurile care duc în cupele europene.

Jucatorii celor de la JuventusFoto: Nderim Kaceli/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Juventus – Sampdoria 4-2, în Serie A

Elevii lui Massimilliano Allegri au început perfect, cu două goluri în prima jumătate de oră.

Bremer a deschis scorul în minutul 11, iar Rabiot a dublat avantajul torinezilor după 26 de minute.

Prima repriză s-a terminat însă la egalitate, Sampdoria reușind să marcheze de două ori în decurs de un minut prin Augello (31) și Djuricic (32).

În repriza secundă Juventus și-a revenit, iar Rabiot a reușit dubla în minutul 64. Cinci minute mai târziu, Vlahovic a ratat o lovitură de la 11 metri.

Scorul final a fost stabilit în prelungirile partidei de Matias Soule.

Juventus Torino urcă până pe poziția a șaptea în clasamentul din Serie A cu 38 de puncte, la patru distanță de ultimul loc de calificare în cupele europene.