Manchester City a reușit o victorie la limită în deplasarea de la Crystal Palace, scor 1-0, în timp ce Chelsea continuă forma bună după o nouă victorie împotriva lui Leicester, scor 3-1, în etapa a 27-a din Premier League.

Erling HaalandFoto: Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Leicester – Chelsea 1-3, în Premier League

După calificarea în sferturile Ligii Campionilor, Chelsea ajunge la două victorii consecutive în Premier League și pare că a pus capăt seriei nereușite de rezultate.

Londonezii au deschis scorul după 11 minute prin Ben Chilwell, dar gazdele au egalat în minutul 39 prin Daka.

La pauză s-a intrat însă cu 2-1, după reușita lui Kai Havertz din prelungirile primei reprize.

În partea secundă, după un gol al lui Mudryk anulat de VAR pentru ofsaid, elevii lui Graham Potter au mai punctat o dată prin Kovacic, în minutul 78.

Chelsea rămâne pe poziția a 10-a în Premier League, cu 37 de puncte.

Crystal Palace – Manchester City 0-1, în Premier League

Înaintea returului cu Leipzig din optimile Champions League, Manchester City a reușit o victorie importantă care o menține aproape de liderul Arsenal.

Singurul gol al partidei a fost marcat spre final de Erling Haaland din penalti în minutul 78, după intervenția neregulamentară a lui Olise asupra lui Gundogan.

Elevii lui Pep Guardiola ocupă poziția secundă în Premier League cu 61 de puncte, cu două mai puțin decât Arsenal, care are un meci în minus.