Napoli a trecut rapid peste înfrângerea din etapa precedentă cu Lazio și s-a impus pe teren propriu în confruntarea cu Atalanta, scor 2-0, în etapa a 26-a din Serie A.

Khvicha Kvaratskhelia, NapoliFoto: Insidefoto di andrea staccioli / Alamy / Alamy / Profimedia

Napoli – Atalanta 2-0, în Serie A

După o primă repriză fără gol, trupa lui Luciano Spalletti a deschis scorul în minutul 60 prin golgheterul Khvicha Kvaratskhelia, după o acțiune individuală încheiată cu un șut în vinclu.

Avantajul gazdelor s-a dublat în minutul 77, după cornerul executat de Eljif Elmas și reluarea excelentă cu capul a lui Amir Rrahmani.

Napoli își consolidează poziția de lider cu acest rezultat, acumulând 68 de puncte, cu 18 mai mult decât următoarea clasată, Inter Milano.

Atalanta rămâne pe poziția a șasea în clasament, ultima care asigură prezența în cupele europene.