Liderul Bayern Munchen și Augsburg au oferit un festival de goluri în partida câștigată de bavarezi cu scorul de 5-3, în etapa a 24-a din Bundesliga.

Jucătorii echipei Bayern celebreazăFoto: Jose Breton/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bayern Munchen – Augsburg 5-3, în Bundesliga

La primul meci după eliminarea celor de la Paris Saint-Germain din Champions League, elevii lui Julian Nagelsmann fost conduși din startul partidei.

Oaspeții au marcat în minutul 3 prin Berisha, iar Bayern a egalat în minutul 15, după golul lui Cancelo.

Dubla lui Pavard din minutele 19 și 35 și reușita lui Leroy Sane din minutul 45 au stabilit scorul pauzei.

În partea secundă, Augsburg a redus din diferență prin același Berisha, după o lovitură de la 11 metri în minutul 60.

Alphonso Davies a marcat golul al cincilea pentru bavarezi în minutul 74, iar scorul final a fost stabilit în prelungiri de Cardona.

Bayern Munchen ocupă prima poziție în Bundesliga cu 52 de puncte, cu 3 peste Borussia Dortmund, care are un meci mai puțin disputat.