Inter Milano a ratat șansa să își consolideze poziția secundă din campionatul Italiei, după ce a pierdut surprinzător pe terenul Speziei, scor 2-1, în etapa a 26-a din Serie A.

Lautaro Martinez (Inter Milano)Foto: LaPresse / ddp USA / Profimedia

Spezia – Inter 2-1, în Serie A

Lautaro Martinez putea deschide scorul în minutul 13 dintr-o lovitură de la 11 metri acordată la semnalizarea VAR, dar portarul Dragowski s-a opus.

Spezia a marcat prin Daniel Maldini, care a profitat în minutul 55 de o pasă excelentă a lui M’Bala Nzola. Finalul a fost unul spectaculos.

Inter a egalat din penalti în minutul 83 prin Romelu Lukaku, dar două minute mai târziu arbitrul Marinelli a acordat lovitură de la 11 metri și pentru Spezia.

Deși s-ar fi mulțumit cu un punct, echipa aflată pe locul al 17-lea a înscris golul victoriei prin M’Bala Nzola, care a transformat cu siguranță lovitura de la punctul cu var.

Milanezii rămân la 15 puncte de liderul Napoli, care are un meci mai puțin disputat și pot fi depășiți în clasament de Lazio, dacă aceștia reușesc o victorie pe terenul Bologniei.