Lazio Roma a pierdut pe teren propriu prima manșă a optimilor de finală ale UEFA Conference League, scor 2-1, în fața formației olandeze AZ Alkmaar.

Jucatorii echipei Lazio RomaFoto: Marco Iacobucci/ipa-agency.net / Shutterstock Editorial / Profimedia

Lazio – Alkmaar 1-2, în optimile Conference League

Fosta adversară a celor de la CFR Cluj a deschis scorul în minutul 18 prin Pedro, dar în ulimul minut al primei reprize olandezii au egalat prin grecul Vangelis Pavlidis.

Oaspeții au dat lovitura în minutul 62 prin Milos Kerkez și pornesc cu prima șansă la partida retur, pentru calificarea în sferturile UEFA Conference League.

Lazio a ajuns în optimi după ce a eliminat CFR Cluj în play-off-ul Conference League, după 1-0 pe Olimpico, când a și evoluat 75 de minute în inferioritate numerică și 0-0 la Cluj Napoca.