Chelsea Londra și Benfica Lisabona sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale UEFA Champions League. Dacă portughezii au făcut spectacol cu Brugge, englezii au reușit să întoarcă scorul din manșa tur și să elimine Borussia Dortmund.

Graham PotterFoto: Zac Goodwin / PA Images / Profimedia

Chelsea Londra – Borussia Dortmund 2-0, în optimile Champions League

Elevii lui Graham Potter au reușit să revină după ce pierduseră partida tur, scor 1-0 pe terenul celor de la Borussia Dortmund.

După mai multe ocazii ratate și un gol anulat pentru ofsaid, Sterling a deschis scorul înainte de pauză cu un șut din careu, după ce în prima fază ratase execuția.

Londonezii au insistat și în startul reprizei secunde și au obținut o lovitură de la 11 metri pentru un henț în careul germanilor.

Kai Havertz a marcat de la punctul cu var în minutul 54, după ce lovise bara la prima execuție, penaltiul fiind repetat, după ce mai mulți jucători pătrunseseră în careu.

Cu un parcurs foarte slab în Premier League, Chelsea reușește să o elimine pe Dortmund cu scorul general de 2-1, nemții venind după o serie de 10 partide fără înfrângere în toate competițiile.

Desfășurarea partidei:

Min 54: GOOOL Chelsea. Havertz execută în același colț și marchează fără emoții.

Min 51: Kai Havertz ratează lovitura de la 11 metri. Atacantul londonezilor șutează în bara laterală.Penaltiul se repetă după ce mai mulți jucători au pătruns în careu înainte de executare.

Min 49: Penalti pentru Chelsea după un henț în careul germanilor, acordat după consultarea imaginilor VAR.

Min 44: GOOOL Chelsea. Sterling reușește să deschidă scorul cu un șut din careu, după ce în prima fază ratase complet execuția.

Min 38: Chelsea reușește să marcheze după o execuție frumoasă a lui Havertz. Golul este anulat pentru un ofsaid la Sterling.

Min 5: Probleme pentru Dortmund. Julian Brandt părăsește terenul accidentat și este înlocuit de Giovanni Reyna.

Min 1: Start de meci la Londra.

Startul partidei a fost amânat cu 10 minute, din cauza condițiilor de trafic de la Londra.

Echipele de start:

Chelsea: 1. Arrizabalaga – 33. Fofana, 26. Koulibaly, 32. Cucurella – 24. James, 8. Kovacic (c), 5. Fernandez, 21. Chilwell – 17. Sterling, 29. Havertz, 11. Joao Felix. Antrenor: Graham Potter

Dortmund: 33. Meyer – 17. Wolf, 25. Sule, 4. Schlotterbeck, 13. Guerreiro – 23. Can – 19. Brandt, 22. Bellingham, 6. Ozcan, 11. Reus (c) – 9. Haller. Antrenor: Edin Terzic

Benfica Lisabona – Club Brugge 5-1, în optimile Champions League

Benfica Lisabona a reușit o calificare facilă în sferturile de finală ale UEFA Champions League.

După meciul tur câștigat în deplasare cu 2-0, elevii lui Roger Schmidt au început în forță partida și au marcat în minutul 2, dar reușita superbă cu călcâiul a lui Joao Mario a fost anulată după un ofsaid.

Benfica a ratat mai multe ocazii până la deschiderea scorului, în minutul 38, Rafa Silva reușind o execuție cu exteriorul din interiorul careului.

Dubla lui Goncalo Ramos din minutele 45+2 și 57 au descătușat formația portugheză, care a mai marcat o dată prin Joao Mario, din lovitură de la 11 metri, în minutul 71.

Neres a făcut 5-0 în minutul 78, iar trupa lui Scott Parker a reușit golul de onoare în minutul 87, după execuția frumoasă a lui Meijer.

Cu scorul general de 7-1, Benfica Lisabona merge încrezătoare în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Min 87: GOOOL Brugge. Meijer reușește să înscrie pentru belgieni, cu o execuție superbă la vinclu.

Min 78: GOOOL Benfica. Neres marchează din pasa lui Joao Neves, iar golul este validat după verificările VAR pentru ofsaid.

Min 71: GOOOL Benfica. Joao Mario transformă cu siguranță lovitura de la 11 metri.

Min 69: Penalti pentru Benfica, după faultul lui Syla asupra lui Gilberto.

Min 57: GOOOL Benfica. Goncalo Ramos reușește dubla, după un șut lângă bară din interiorul careului.

Min 45+2: GOOOL Benfica. Goncalo Ramos dublează avantajul portughezilor, după ce a driblat doi fundași belgieni.

Min 38: GOOOL Benfica. Rafa Silva marchează cu exteriorul din interiorul careului, după ce a întors doi adversari, profitând de pasa lui Ramos.

Min 22: Ocazii mari ratate de portughezi, defensiva belgiană rezistă cu greu.

Min 2: Gol anulat pentru Benfica. Joao Mario deschide scorul după o reluare cu călcâiul din careul mic, după centrarea lui Bah. Reușita a fost anulată pentru ofsaid.

Min 1: A început partida de pe Estadio da Luz.

Benfica: 99. Vlachodimos – 6. Bah, 66. Antonio Silva, 30. Otamendi (c), 3. Grimaldo – 61. Florentino, 22. Chiquinho – 8. Aursnes, 20. Joao Mario, 27. Rafa Silva – 88. Ramos. Antrenor: Roger Schmidt

Brugge: 22. Mignolet – 77. Clinton Mata, 44. Mechele, 94. Sylla – 17. Buchanan, 27. Nielsen, 20. Vanaken (c), 19. Sowah, 14. Meijer – 10. Lang, 70. Yaremchuk. Antrenor: Scott Parker