Manchester United a suferit prima înfrângere în Premier League de la sfârșitul lunii ianuarie încoace. Băieții lui Erik ten Hag au fost surclasați de Liverpool (7-0), acesta fiind al patrulea eșec la diferență de 7 goluri din istoria clubului.

Jucatorii echipei LiverpoolFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Liverpool - Manchester United 7-0

Fără absențe importante, echipa antrenată de Erik ten Hag a făcut o partidă dezamăgitoare pe Anfield, acolo unde a pierdut categoric în fața rivalei Liverpool.

Deși prima repriză se îndrepta către un 0-0, Cody Gakpo a deschis scorul pentru gazde (min 43), fiind servit perfect de Andy Robertson.

Imediat după pauză, „cormoranii” au lovit de două ori în interval de 5 minute.

Mai întâi Darwin Nunez a făcut 2-0 (min 47), iar 3 minute mai târziu Cody Gakpo a realizat dubla din assist-ul lui Mohamed Salah (min 50).

Seara de coșmar a „diavolilor roșii” a continuat, iar Mohamed Salah a marcat pentru 4-0 în minutul 66, cu un șut superb.

Cu un sfert de oră înainte de final, Darwin Nunez a realizat dubla și a ajuns la 8 reușite în actuala stagiune.

Mohamed Salah a punctat pentru 6-0 în minutul 83, iar „Bobby” Firmino a încheiat seara magică a „cormoranilor” cu golul al 7-lea (min 88).

Grație acestui rezultat, Liverpool pătrunde în Top 5, pe loc de UEFA Europa League. Manchester United rămâne pe locul 3.

Este pentru a patra oară în istoria celor de la Manchester United când „diavolii” primesc 7 goluri.

10 aprilie 1926 Blackburn Rovers - Manchester United 7-0

27 decembrie 1930 Aston Villa - Manchester United 7-0

26 decembrie 1931 Wolves - Manchester United 7-0

Ultimul succes al celor de la Manchester United pe Anfield Road datează din 17 ianuarie 2016, când Wayne Rooney marca unicul gol al partidei.

În acel sezon, Leicester câștiga titlul cu Claudio Ranieri pe banca tehnică.