După înfrângerea șocantă de la Almeria (0-1), Barcelona a câștigat un nou meci în LaLiga și s-a impus la limită în duelul cu Valencia, scor 1-0. Catalanii au avut emoții pe final după eliminarea lui Ronald Araujo.

Jucătorii echipei FC BarcelonaFoto: Joan Monfort / AP / Profimedia

Barcelona, victorie grea cu Valencia - Ferran Torres a ratat un penalty

Fără Ousmane Dembele, Gavi, Pedri și Robert Lewandowski, formația antrenată de Xavi Hernandez a câștigat greu meciul cu Valencia, în ciuda faptului că oaspeții nu au trimis niciun șut pe spațiul porții.

Brazilianul Raphinha a găsit drumul spre gol după 15 minute, reușind să finalizeze perfect din pasa lui Sergio Busquets.

Vicecampioana Spaniei își putea majora avantajul, dar Ferran Torres a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 55.

La distanță de 4 minute, Ronald Araujo a fost eliminat de către centralul partidei, iar Barcelona a avut emoții pe final.

Spre finalul partidei, „liliecii” au cerut penalty, însă în ciuda protestelor, arbitrul a lăsat jocul să continue.