Lupta pentru titlu în Bundesliga se va da cel mai probabil între Bayern Munchen și Borussia Dortmund. Campioana en-titre a revenit pe primul loc în clasament, după succesul obținut pe terenul celor de la VfB Stuttgart, scor 2-1.

Jucatorii echipei Bayern MunchenFoto: Sven Hoppe / DPA / Profimedia

Bayern Munchen și Borussia Dortmund, la egalitate în fruntea Bundesliga

Formația antrenată de Julian Nagelsmann a câștigat al doilea meci la rând în campionat și s-a impus în fața celor de la VfB Stuttgart.

Matthijs de Ligt a deschis scorul cu o execuție superbă în minutul 39, din pasa lui Jamal Musiala.

Bavarezii au continuat ofensiva și în repriza a doua. Oaspeții au făcut 2-0 în minutul 62, la capătul unei acțiuni finalizate de Eric Choupo-Moting.

Gazdele au redus din diferență pe final prin columbianul Juan Jose Perea (min 88).

A fost suficient pentru campioana Germaniei să își adjudece victoria, care o readuce pe primul loc în Bundesliga, la egalitate cu Borussia Dortmund, dar cu un golaveraj superior.