Presată de victoria obținută de Manchester City cu Newcastle, Arsenal a reușit o victorie incredibilă în duelul cu Bournemouth (3-2), la capătul unui meci în care „tunarii” au revenit de la 0-2.

Jucatori ai echipei Arsenal LondraFoto: Glyn KIRK / AFP / Profimedia

Lupta încinsă pentru titlu în Premier League - Arsenal și Manchester City, despărțite de 5 puncte

Echipa antrenată de Mikel Arteta nici nu a știut ce a lovit-o.

Oaspeții au deschis scorul după doar 11 secunde prin Philip Billing. Este al doilea cel mai rapid gol din istoria Premier League.

Cu toate că Arsenal a ratat numeroase ocazii de a egala, la pauză Bournemouth a condus cu scorul de 1-0.

A doua repriză a început la fel de prost pentru „tunari”, care au primit și golul doi. Argentinianul Marcos Senesi a dublat avantajul oaspeților în minutul 57 din pasa lui Rothwell.

Arsenal a reintrat în meci 5 minute mai târziu, atunci când Thomas Partey a redus din diferență.

Liderul din Premier League a continuat să forțeze, iar în cele din urmă, Ben White a egalat pentru echipa lui Mikel Arteta, în minutul 70.

Gazdele au continuat să spere, iar în al 7-lea minut de prelungire, Reiss Nelson a punctat fabulos și Arsenal a luat toate cele 3 puncte.

Scor final 3-2, iar Arsenal are un avans de doar 5 puncte față de campioana din sezonul trecut, Manchester City.