Borussia Dortmund s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la RB Leipzig, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 23 din Bundesliga.

Jucătorii echipei Borussia DortmundFoto: Bernd Thissen / DPA / Profimedia

Borussia Dortmund, 8 victorii din 8 meciuri în Bundesliga în 2023

Echipa antrenată de Terzic continuă forma fantastică din 2023, reușind să ajungă la 8 succese consecutive în Bundesliga.

Julian Brandt a marcat după doar 13 minute, însă centralul a anulat reușita acestuia din cauza unui henț, sesizat de VAR.

Gazdele au primit o lovitură de la 11 metri, iar căpitanul Marco Reus a deschis scorul de la punctul cu var în minutul 21.

Ofensiva galben-negrilor a funcționat perfect, iar Emre Can a punctat și el pentru 2-0, în minutul 39.

Oaspeții au făcut mai multe schimbări în partea secundă, iar repriza le-a aparținut în totalitate.

Emil Forsberg a redus din diferență cu aproximativ un sfert de oră înainte de final (min 74), dar a fost insuficient pentru ca oaspeții să scoată măcar un rezultat de egalitate.