Dinamo București a început cum nu se poate mai bine anul 2023, iar „câinii” au învins categoric Unirea Constanța (6-0) în primul meci oficial din acest an.

Jucatorii echipei Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Mihai-Antonio Vasile

Dinamo București, victorie și revenire pe loc de play-off în Liga 2 - Spectacol făcut de echipa lui Ovidiu Burcă pe Arcul de Triumf

Pe stadionul Arcul de Triumf, formația condusă de Ovidiu Burcă a produs un adevărat spectacol, reușind să marcheze de 4 ori până la pauză.

Nichita Patriche a deschis scorul după doar 6 minute, iar Dani Iglesias a dus scorul la 2-0 trei minute mai târziu.

În minutul 39, gazdele au primit și o lovitură de la 11 metri, transformată de Ahmed Bani. Până la pauză, „câinii” au mai punctat o dată prin francezul Ghezali (min 43).

A urmat repriza secundă, unde, pe fondul relaxării dinamoviștilor, oaspeții au încercat să pună probleme.

Cei care au marcat au fost însă tot dinamoviștii. Iulian Roșu a reușit să puncteze pentru 5-0 (min 66), iar tabela a fost închisă de Ioan Borcea (min 87).

Grație acestui succes, Dinamo urcă pe locul 6 și acumulează 27 de puncte.