AC Milan a câștigat meciul cu Atalanta, scor 2-0, partidă care a marcat revenirea lui Zlatan Ibrahimovic (41 de ani) pe teren după o pauză de nouă luni de zile.

Zlatan IbrahimovicFoto: IMAGO / imago sportfotodienst / Profimedia

Operat la genunchiul stâng, Zlatan a avut nevoie de o lungă perioadă de recuperare, iar revenirea pe teren s-a produs după nouă luni de pauză forțată.

Ibra a intrat pe teren în minutul 74, în uralele fanilor Milanului. Suedezul l-a înlocuit pe Olivier Giroud.

„Îmi dau puterea, adrenalina şi motivaţia să continui, fără ajutorul fanilor e greu. Mă simt bine şi a trecut un an şi două luni de când nu m-am mai simţit ca azi. M-am simţit liber să pot să fac ceea ce îmi place: să joc fotbal”, a spus Ibrahimovic.

Musso (26' - autogol) și Messias (86') au punctat pentru campioana Italiei în meciul contând pentru etapa cu numărul XXIV din Serie A.

În urma acestui succes, Milan a egalat-o la puncte pe marea rivală Inter, ocupanta locului 2 din ierarhie.