Paris Saint Germain s-a impus fără drept de apel în derbiul cu a doua clasată, Olympique Marseiile, scor 3-0, în etapa a 25-a din Ligue 1.

Messi și Neymar, in tricoul lui PSGFoto: Aventurier Patrick/ABACA / Shutterstock Editorial / Profimedia

Marseille – PSG 0-3, în etapa a 25-a din Ligue 1

Kylian Mbappe a deschis scorul în minutul 25, cu un șut din interiorul careului, după pasa excelentă a lui Lionel Messi.

Rolurile s-au schimbat patru minute mai târziu, francezul servindu-l excelent în fața porții pe căpitanul Argentinei, care a dublat avantajul parizienilor.

Recitalul celor doi a continuat în minutul 54, când Messi a trimis o pasă peste apărarea adversă, iar Mbappe a înscris cu un șut puternic din unghi.

După 25 de etape, PSG conduce autoritar în clasamentul din Ligue 1, cu 60 de puncte, cu opt mai mult decât Marseille și 10 peste Monaco.

Lionel Messi, golul 700 la echipele de club

Golul marcat duminică a fost unul special pentru Lionel Messi, care atinge cifre impresionante, ajungând la golul 700 din cariera sa la echipele de club.

Celor 672 de goluri marcate pentru FC Barcelona, Leo a adăugat încă 28 înscrise pentru PSG, atingând un număr impresionant de reușite.