Manchester United și-a trecut un nou trofeu în palmares, după ce a învins duminică Newcastle, scor 2-0, în finala Cupei Ligii Angliei - Carabao Cup.

Manchester United si bucuria victorieiFoto: Magi Haroun / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester United – Newcastle 2-0, în finala EFL Cup

Aflată într-o formă bună în ultima perioadă, în care a eliminat și Barcelona din Europa League, Manchester United a decis meciul în prima repriză de pe Wembley.

Elevii lui Erik ten Hag au deschis scorul în minutul 33, după ce Casemiro a reluat cu capul centrarea lui Shaw din lovitură liberă.

S-a făcut 2-0 șase minute mai târziu, șutul lui Rashord din unghi fiind deviat în propria poartă de Botman.

„Diavolii” cuceresc primul trofeu după o pauză de 6 ani, adăugând în palmares cea de-a șasea Cupă a Ligii Angliei.

Pentru Newcastle este cea de-a doua finală pierdută, după cea din 1976.