Chelsea Londra a suferit un nou eșec în etapa a 24-a din Premier League, ajungând la cinci meciuri fără victorie, 2-0 pe terenul celor de la Tottenham Hotspur.

Graham PotterFoto: Phil Duncan/ProSports / Shutterstock Editorial / Profimedia

Tottenham – Chelsea 2-0, în Premier League

Cu sute de milioane de euro investite în jucători în această iarnă, formația antrenată de Graham Potter nu reușește să își recapete strălucirea.

Oaspeții puteau rămâne în zece încă din prima repriză, după ce Hakim Ziyech a văzut cartonașul roșu după un meleu format la mijlocul terenului.

După vizionarea imaginilor VAR, arbitrul a revenit asupra deciziei și a acordat doar cartonaș galben.

Spurs a deschis scorul în primul minut al reprizei secunde, când Oliver Skipp a prins un șut superb din afara careului, mingea lovind și transversala înainte să intre în poartă.

Elevii lui Cristian Stellini și-au dublat avantajul în minutul 82, când Harry Kane a reluat simplu în poartă centrarea deviată de Dier, după un corner la care apărarea lui Chelsea nu a avut reacție.

Tottenham rămâne pe poziția a patra a clasamentului din Premier League, cu 45 de puncte, în timp ce Chelsea ocupă locul 10, cu doar 31 de puncte.