Campioana României părăsește UEFA Conference League după dubla cu Lazio Roma, diferența făcându-se în meciul tur, 1-0 pentru italieni. La Cluj-Napoca, CFR a lăsat impresia că putea mai mult, iar Lazio că nu s-a obosit prea tare.

Jucatorii celor de la CFR ClujFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

CFR Cluj – Lazio Roma 0-0, în play-off-ul UEFA Conference League

La partida cu numărul 100 în cupele europene, elevii lui Dan Petrescu au început bine prima repriză și au dat senzația că pot marca.

Krasniqi a ratat o ocazie mare, când după o combinație cu Janga a rămas în poziție excelentă și a șutat alături.

În repriza secundă, italienii au fost mai periculoși, Luis Alberto executând două lovituri de colț direct pe spațiul porții, una respinsă în extremis de Janga.

Simone Scuffet a fost eroul lui CFR Cluj, păstrând poarta intactă cu intervenții excelente în fața atacanților lui Lazio.

Rămași în zece oameni după eliminarea lui Muhar, clujenii puteau trimite meciul în prelungiri în minutul 88, când Yeboah a fost surprins de o centrare, iar execuția sa din poziție foarte bună a fost dezamăgitoare.

Cu scorul de 1-0 la general, CFR Cluj părăsește UEFA Conference League.

Desfășurarea partidei:

Min 90+5: Fluier final la Cluj Napoca. CFR Cluj părăsește Conference League, după ce diferența s-a făcut în meciul tur.

Min 90: S-au arătat cinci minute de prelungiri.

Min 88: Centrarea lui Braun ajunge nesperat la Yeboah, care surprins de minge, reia peste poartă din poziție foarte bună.

Min 84: Ultimele schimbări pentru CFR. Intră Yeboah, Braun și Petrila, ies Janga, Manea și Krasniqi.

Min 78: Schimbare defensivă. Ovidiu Hoban intră în locul lui Ciprian Deac.

Min 77: Eliminare pentru CFR Cluj. Muhar vede al doilea cartonaș galben și părăsește terenul. Șanse tot mai mici pentru Campioana României.

Min 70: Prima schimbare efectuată de Dan Petrescu. Malele îi lasă locul lui Bîrligea.

Min 63: Dublă ocazie pentru Lazio. Scuffet intervine excelent în două rânduri la șuturi din apropiere.

Min 61: O nouă execuție periculoasă direct din corner a lui Luis Alberto, dar Janga respinge de pe linia porții.

Min 53: Corner executat de Luis Alberto direct pe poartă, Scuffet respinge.

Min 46: A început repriza secundă, fără schimbări la pauză.

Min 45+2: Final de primă repriză. CFR Cluj a arătat că poate spera la un rezultat bun.

Min 37: Ciro Immobile cade în careu fără să fie faultat și primește cartonaș galben pentru simulare.

Min 32: Corner pentru CFR executat de Ciprian Deac, iar Kollinger reia cu capul pe lângă poarta lui Maximiano.

Min 21: Ocazie mare pentru CFR. Janga a recuperat o minge la marginea careului advers, i-a pasat lui Krasniqi, care a pătruns și a șutat alături din poziție ideală.

Min 17: Scuffet intervine excelent la lovitura de cap a lui Luis Alberto.

Min 11: Jucătorii lui Dan Petrescu arată curaj și urcă des în apropierea porții italienilor.

Min 1: Start de partidă pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca.

Echipele de start:

CFR Cluj: 1. Scuffet – 4. Manea, 33. Kolinger, 3. Burcă, 45. Camora (c) – 10. Deac, 40. Cvek, 73. Muhar, 7. Krasniqi – 9. Malele, 32. Janga. Antrenor: Dan Petrescu

Rezerve: 23. Gal, 34. Bălgrădean – 11. Petrila, 15. Yeboah, 25. Țîru, 28. Hoban, 30. Bîrligea, 37. Bordeianu, 47. Braun, 82. Fica

Lazio Roma: 1. Maximiano, 29. Lazzari, 34. Gila, 15. Casale, 23. Hysaj – 10. Luis Alberto, 5. Vecino, 88. Basic – 18. Romero, 17. Immobile (c), 7. Felipe Anderson. Antrenor: Maurizio Sarri

Rezerve: 52. Renzetti, 94. Provedel – 3. Pellegrini, 6. Antonio, 11. Cancellieri, 32. Cataldi, 44. Floriani, 50. Bertini, 51. Ruggeri, 77. Marusic.