Manchester United a întâlnit Leicester în cadrul etapei cu numărul 24 din Premier League, iar formația antrenată de Erik ten Hag s-a impus fără probleme pe Old Trafford, scor 3-0.

Marcus Rashford, Manchester United - Premier LeagueFoto: David Davies / PA Images / Profimedia

Marcus Rashford, cel mai bun sezon din carieră - Urmează returul cu Barcelona din UEFA Europa League

Neînvinsă de 7 partide în toate competițiile, Manchester United a făcut un nou meci bun pe Old Trafford, acolo unde a primit vizita celor de la Leicester.

Echipa pregătită de Erik ten Hag a controlat în mare parte această partidă, iar în minutul 25, Bruno Fernandes l-a servit perfect pe Marcus Rashford, care a deschis scorul.

„Vulpile” au avut câteva șanse importante de a marca în prima parte, ocazia cea mai mare fiind cea a lui Iheanacho. Atacantul nu a reușit să îl învingă de David De Gea, care a avut o paradă senzațională.

În repriza secundă, același Marcus Rashford a dublat avantajul echipei gazdă (min 58) și a ajuns la 24 de reușite în acest sezon. Este cel mai bun sezon din cariera englezului.

Bruno Fernandes, specialistul paselor de gol din tabăra „diavolilor roșii”, a oferit un assist și la golul 3 înscris de Jadon Sancho (min 62).

Grație acestei victorii, Manchester United se apropie la doar două puncte de locul 2, ocupat de rivala City.

Leicester rămâne în continuare în preajma zonei roșii a clasamentului (locul 14), fiind în prezent la 4 puncte de primul loc retrogradabil.

Pentru Manchester United, urmează returul din play-off-ul UEFA Europa League, cu Barcelona. În tur, scorul a fost 2-2.