Liverpool a câștigat al doilea meci la rând în Premier League, cormoranii reușind să se impună pe terenul celor de la Newcastle, scor 2-0.

Jucatorii echipei LiverpoolFoto: Philip Bryan/ProSports / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cody Gakpo, două goluri în două meciuri pentru Liverpool - Newcastle, 4 meciuri fără succes în Premier League

Formația antrenată de Jurgen Klopp a avut un început de excepție pe St James' Park.

Darwin Nunez a deschis scorul în minutul 10 din pasa lui Trent Alexander-Arnold, iar 7 minute mai târziu, Cody Gakpo a dublat avantajul oaspeților cu al doilea său gol din Premier League.

Seara de coșmar a continuat pentru coțofene, care au rămas în inferioritate numerică în minutul 22, după eliminarea portarului Nick Pope.

Cu un handicap de două goluri și cu un om în minus, Newcastle nu a mai avut forța necesară pentru a reveni în meci, astfel că victoria a fost a oaspeților.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Liverpool a urcat pe locul 8 în Premier League și a acumulat 35 de puncte. Vicecampioana Angliei este la 6 puncte de primul loc de Champions League, ocupat chiar de adversara din meciul direct.