Arsenal a fost condusă în două rânduri pe terenul celor de la Aston Villa, dar trupa lui Mikel Arteta a avut puterea să revină și să dea lovitura în prelungiri. „Tunarii” s-au impus cu 4-2 și au urcat din nou pe primul loc din Premier League.

Mikel ArtetaFoto: Andrew Yates / AP / Profimedia

Aston Villa - Arsenal 2-4 în Premier League

Watkins (5') a deschis scorul pentru echipa lui Unai Emery, iar Saka a restabilit destul de rapid egalitatea (a marcat în minutul 16).

La cabine s-a intrat cu gazdele în avantaj, reușita lui Coutinho (din minutul 31) stabilind scorul primei reprize.

Arsenal a început hotărâtă repriza a doua, iar elanul ofensiv al oaspeților a dat roade în minutul 61, atunci când Zinchenko a egalat cu un șut la colțul scurt de la marginea careului mare.

În minutul 93, șutul puternic al lui Jorginho a lovit transversala, iar de acolo l-a lovit pe portarul Martinez (ghinion mare pentru argentinian) și a intrat în plasă.

În fine, cu o echipă gazdă care s-a aruncat în atac chiar și cu portarul, Arsenal a mai punctat o dată pe contraatac prin Martinelli în minutul 98.

S-a încheiat 4-2 pentru Arsenal după un meci spectaculos pe Villa Park.