Napoli și-a respectat statutul de favorită în deplasarea de la Sassuolo și a câștigat al 7-lea meci consecutiv în Serie A, scor 2-0.

Luciano SpallettiFoto: Marco BERTORELLO / AFP / Profimedia

Luciano Spalletti, 1000 de meciuri în calitate de antrenor

Cu doar două goluri primite în ultimele 6 etape, liderul din Serie A a reușit să câștige și partida de pe Citta del Tricolore, la capătul unui meci controlat în totalitate de oaspeți.

La meciul cu numărul 1000 pentru Luciano Spalletti pe banca tehnică, geoegianul Kvaratskhelia a deschis scorul pentru Napoli (min 12), iar golgheterul Victor Osimhen a dublat avantajul în minutul 33.

Partea secundă a fost una în care oaspeții au lăsat garda jos, lucru care le-a permis celor de la Sassuolo să atace mai mult.

Cu toate acestea, gazdele nu au avut capacitatea de a reintra în meci, iar duelul s-a încheiat cu scorul stabilit încă din prima repriză.

Pentru Sassuolo, lupta pentru evitarea retrogradării continuă. Formația se află în prezent pe locul 15 în prima ligă a Italiei, la 7 puncte de primul loc retrogradabil.