Echipa națională de fotbal feminin a României a disputat joi un meci amical în Cipru împotriva selecționatei Ungariei (2-1), iar tricolorele au înscris un gol din propria jumătate.

Echipa națională de fotbal femininFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Olivia Oprea, gol de dincolo de centrul terenului - Portarul Pongracz, gafă de amatori

Selecționata antrenată de Cristi Dulca se află în Cipru unde susține mai multe partide amicale.

Joi, România a jucat cu vecinii din Ungaria, iar tricolorele au câștigat cu scorul de 2-1, deși au fost conduse.

Szabo a deschis scorul după 16 minute minute pentru selecționata maghiara, iar momentul incredibil a venit în minutul 32.

Olivia Oprea a trimis un șut spre poartă dincolo de centrul terenul, iar portarul Pongracz nu a reușit să evite golul.

Deși șutul româncei nu a fost unul foarte puternic, mingea a sărit peste jucătoarea din poarta Ungariei și a intrat în plasă.

Vătafu a marcat golul victoriei în minutul 50.

România va mai disputa două partide amicale în Cipru, cu Croația (19 februarie) și Finlanda (22 februarie).