Manchester City este noul lider din Premier League, după ce a învins rivala Arsenal Londra, scor 3-1, într-o partidă restantă din etapa a 12-a.

Jucatorii echipei Manchester CityFoto: Robbie Stephenson/JMP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Arsenal – Manchester City 1-3 - Schimbare de lider

Deși ce au condus o bună parte a sezonului ca lider autoritar, Arsenal se vede egalată la puncte și depășită la golaveraj în fruntea clasamentului, după două înfrângeri și un rezultat de egalitate în ultimele trei meciuri.

City a deschis scorul prin Kevin De Bruyne în minutul 24, după greșeala uriașă a lui Tomiyasu, care a pasat la adversar în preajma careului.

Arsenal a egalat în minutul 41 din penalti prin Saka, după o intervenție a lui Nketiah asupra lui Ederson.

Spre final, trupa lui Guardiola a fost mai concretă și a decis meciul după reușitele lui Grealish din minutul 72 și Haaland, în minutul 82.

După 23 de etape, Manchester City ajunge pe primul loc al clasamentului cu 51 de puncte, la egalitate cu Arsenal, dar cu golaveraj superior, londonezii având o partidă mai puțin disputată.