Napoli a ajuns la cea de-a șasea victorie consecutivă în Serie A, după ce a învins pe teren propriu echipa lui Vlad Chiricheș, scor 3-0, în etapa a 22-a din campionatul Italiei.

Khvicha Kvaratskhelia, NapoliFoto: Insidefoto di andrea staccioli / Alamy / Alamy / Profimedia

Napoli – Cremonese 3-0

Cu Vlad Chiricheș titular în centrul defensivei, ultima clasată Cremonese s-a văzut condusă din minutul 22, după acțiunea individuală a lui Khvicha Kvaratskhelia, care a finalizat cu un șut din interiorul careului.

În minutul 65, Victor Osimhen a făcut 2-0 după un corner, mingea fiind deviată și de Min-Jae Kim. Scorul final a fost stabilit de Eljif Elmas în minutul 79.

Într-o formă excelentă, Napoli acumulzează 59 de puncte, pe primul loc în Serie A, cu 16 puncte peste Inter, care ocupă momentan poziția secundă.

Juventus – Fiorentina 1-0

După o perioadă nefastă, marcată și de penalizarea de 15 puncte în clasament, Juventus Torino a ajuns la cea de-a doua victorie consecutivă, după ce a trecut cu 1-0 de Fiorentina.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 34 de Adrien Rabiot din centrarea lui Angel Di Maria.

Ambele echipe au avut câte un gol anulat de VAR pentru ofsaid, Vlahovic în minutul 59, respectiv Castrovilli în minutul 90, au marcat din poziții în afara jocului.

Juventus rămâne pe poziția a noua a clasamentului din Italia, cu 29 de puncte, în timp ce Fiorentina este abia pe locul 14, cu 24 de puncte.