Manchester City s-a apropiat la doar trei puncte de liderul Arsenal Londra, după victoria cu scorul de 3-1 împotriva celor de la Aston Villa, în etapa a 23-a din Premier League.

Meci din Premier LeagueFoto: David Klein / AP / Profimedia

Manchester City – Aston Villa 3-1

Elevii lui Pep Guardiola au deschis scorul în minutul 4 prin Rodri și au luat un avantaj important înainte de pauză, după reușitele lui Gundogan din minutul 41 și Mahrez, din penalti, în prelungirile primei reprize.

Aston Villa a redus din diferență în minutul 61 prin Watkins, fără să pună în pericol victoria „cetățenilor”.

Cu 48 de puncte acumulate, City a ajuns la doar trei lungimi de liderul Arsenal, care are însă un meci mai puțin disputat.

Leeds – Manchester United 0-2

Manchester United a fost ținută în șah cea mai mare parte a meciului de Leeds United.

Trupa lui Erik ten Hag a reușit victoria pe final, prin golurile marcate de Rashford în minutul 80 și Garnacho în minutul 85.

United își consolidează poziția a treia a clasamentului din Premier League, ajungând la 46 de puncte, cu cinci mai mult decât Newcastle.