Mirel Rădoi a reușit prima victorie pe banca Al Taee din Arabia Saudită, 2-0 pe teren propriu cu Al-Ettifaq, după două înfrângeri la rând de când a preluat echipa.

Mirel RadoiFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Primul succes pentru Mirel Rădoi

Echipa fostului selecționer a deschis scorul în minutul 20 prin Mukhtar Ali, iar algerianul Amir Sayoud a majorat scorul în minutul 63.

Al Taee avea o serie de cinci înfrângeri consecutive în prima ligă din Arabia Saudită, ultimele două cu Rădoi pe bancă.

După 17 etape, formația din Hail ocupă poziția a noua în clasament, cu 21 de puncte.

Victorie pentru Șumudică, Mitriță și Lung jr.

De trei etape, Al-Raed nu mai simțise gustul victoriei, formația antrenată de Marius Șumudică având un egal și două înfrângeri.

În partida disputată pe teren propriu cu Abha, oaspeții au deschis scorul în minutul 41 prin Alsadi, dar în prelungirile primei reprize fostul jucător al lui CFR Cluj, Damian Djokovic, a adus egalarea.

Al-Raed a dat lovitura pe final, prin golurile lui Fouzair din minutele 88 și 90+13.

Portarul Silviu Lung jr. și mijlocașii Damian Djokovic și Alexandru Mitriță au fost titulari, ultimul fiind înlocuit în minutele de prelungiri.

Echipa din Riad rămâne pe locul 12, cu doar 19 puncte, cu șase mai multe decât primul loc retrogradabil, ocupat de Al Khaleej.