​Drumul lui PSG în Cupa Franței s-a oprit surprinzător în optimi, formația pariziană fiind eliminată de Marseille (scor 2-1), una din marile rivale.

Messi și Neymar, in tricoul lui PSGFoto: Aventurier Patrick/ABACA / Shutterstock Editorial / Profimedia

PSG, eliminată în optimile Cupei Franței de Marseille

Alexis Sanchez a deschis scorul pentru OM în minutul 30 din penalti, dar la pauză s-a intrat cu egalitate pe tabelă (Sergio Ramos a punctat în 45+1).

Malinovsky a înscris golul victoriei gazdelor în minutul 57, iar PSG se vede eliminată din Cupa Franței.

La meciul de pe Stade Velodrome au luat parte 65.200 de spectatori.

În faza sferturilor de finală au mai ajuns echipele Nantes, Olympique Lyon, Toulouse, Rodez (echipă din Ligue 2), Annecy (echipă din Ligue 2) şi Grenoble (echipă din Ligue 2).

S-au jucat miercuri în optimile Cupei Franței

Angers - FC Nantes 1-1 (2-4 după penaltiuri)

Olympique Lyon - Lille 2-2 (4-2 dp)

Toulouse - Reims 3-1

Auxerre - Rodez 2-3

Paris FC - Annecy 1-1 (5-6 dp)

Vierzon FC - Grenoble 0-1

Olympique Marseille - PSG 2-1

• Ionuț Radu a fost doar rezervă la Auxerre.
  • În ultimul meci din optimi se vor întâlni joi formațiile Lorient și RC Lens (de la ora 22:00).
  • Meciurile din sferturile de finală se vor juca pe 1 martie, iar semifinalele pe 5 aprilie.
  • Finala este programată în data de 29 aprilie, pe Stade de France din Paris.

Rezumatul partidei dintre Marseille și PSG.