Formația sub 19 ani a celor de la Inter, condusă de Cristi Chivu, a fost eliminată miercuri din UEFA Youth League după ce a pierdut în fața celor de la Rukh Lvov, la loviturile de departajare (1-1, 3-4 d. l. d.).

Cristian ChivuFoto: Alessandro Castaldi / LaPresse / Profimedia

Rukh Lvov a eliminat Inter din UEFA Youth League

Inter U19 a jucat miercuri în compania ucrainenilor de la Rukh Lvov în play-off-ul UEFA Youth League, iar echipa antrenată de Cristi Chivu a fost învinsă la loviturile de departajare.

Serhii Panchenko a deschis scorul pentru ucraineni (min 30), dar formația condusă de antrenorul român a egalat prin Francesco Pio Esposito (min 52).

Cum partida nu s-a decis nici în reprizele de prelungiri, s-a ajuns la penalty-uri, acolo unde Nikola Iliev, Alessandro Fontanarosa și Aleksandar Stankovic au ratat pentru Inter.

Vitaliy Roman Vasilovic a transformat penalty-ul decisiv pentru ucraineni.