Al-Hilal s-a calificat în semifinalele CM al Cluburilor 2023, după ce a trecut de Wydad Casablanca la loviturile de departajare (1-1, 5-4 d. l. d.). Tot în aceeași zi, Al Ahly a învins Seattle Sounders (1-0).

Jucătorii celor de la Al-HilalFoto: Manu Fernandez / AP / Profimedia

Real Madrid va da piept cu Al Ahly în semifinale

Al-Hilal a avut nevoie de lovituri de la 11 metri în duelul cu Wydad Casablanca pentru a accede în semifinalele competiției.

Ayoub El Amloud a deschis scorul pentru marocani (min 52), iar Mohamed Kanno a restabilit egalitatea în al patrulea minut de prelungire, din lovitură de la 11 metri.

Cum în reprizele adiționale nu au avut loc evenimente importante, s-a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde Yahia Attiyat (Wydad Casablanca) a fost singurul care a ratat.

De partea cealaltă, Al Ahly a trecut la limită de americanii de la Seattle Sounders, grație golului înscris de Afsha (min 88) pe final de partidă.

Astfel, pentru aceștia va urma un duel cu Real Madrid (8 februarie, ora 21).

Al-Hilal va întâlni Flamengo (7 februarie, ora 21).