Barcelona s-a impus la limită într-un meci restant din etapa a 17-a din La Liga, scor 2-1, în deplasarea de la Betis Sevilla și ajunge la o distanță de opt puncte față de Real Madrid.

Robert LewandowskiFoto: Josep LAGO / AFP / Profimedia

Betis Sevilla – Barcelona 1-2, în La Liga

Fără Ousmane Dembele, care va lipsi o lună după accidentarea din meciul cu Girona, echipa lui Xavi a dominat prima repriză și a avut un gol anulat pentru ofsaid la Raphinha.

După pauză, același Raphinha a deschis scorul în minutul 65, când a reluat din apropierea liniei porții centrarea șutată a lui Balde.

În minutul 80, în urma unui corner, Arujo reia cu capul un balon care ajunge la Lewandowski, iar atacantul polonez șutează plasat din centrul careului pentru 2-0.

Cinci minute mai târziu, Barcelona marchează din nou, dar în propria poartă, devierea lui Kounde surprinzându-l pe Ter Stegen.

Barcelona acumulează 50 de puncte și se distanțează la 8 lungimi de Real Madrid, care are un meci mai puțin disputat.