AS Roma a fost învinsă pe teren propriu cu scorul de 2-1 de Cremonese, ultima clasată în Serie A, părăsind Cupa Italiei în sferturile de finală ale competiției.

Jose MourinhoFoto: Nderim Kaceli / Alamy / Alamy / Profimedia

AS Roma – Cremonese 1-2, în Cupa Italiei

Fără Vlad Chiricheș accidentat, Cremonese a deschis scorul în minutul 28 prin Dessers, care a tranformat lovitura de la 11 metri acordată pentru faultul lui Rui Patricio, după consultarea sistemului VAR.

Jucătorii Romei au cerut și ei penalti în prelungirile primei reprize, după o cădere în careu a lui Ibanez. Tot după verificările VAR, arbitrul a lăsat jocul să continue.

S-a făcut 2-0 imediat după reluare, Zeki Celik marcând în propria poartă.

Elevii lui Jose Mourinho au redus din diferență mult prea târziu, în cel de-al patrulea minut de prelungiri, prin Belotti.

În ultima partidă rămasă de disputat din sferturile de finală ale Cupei Italiei, Lazio și Juventus se vor înfrunta joi.