Manchester United s-a calificat fără emoții în finala Cupei Ligii Angliei – Carabao Cup, după ce a învins cu scorul de 2-0 (5-0 la general) Nottingham Forest, în semifinalele competiției.

Erik ten Hag si jucatorii echipei Manchester UnitedFoto: Martin Rickett / PA Images / Profimedia

Manchester United – Nottingham 2-0, în EFL Cup

Trupa lui Erik ten Hag a rezolvat meciul în numai trei minute, după reușitele lui Martial și Fred din minutele 73 și 76.

În partida tur, „diavolii” câștigaseră cu 3-0 prin golurile lui Rashford, Weghorst și Bruno Fernandes.

Manchester United a câștigat de 5 ori Cupa Ligii Angliei, ultima dată în 2017.

Newcastle – Manchester United, în finala Cupei Ligii Angliei

În cealaltă semifinală, Newcastle United a învins Southampton cu scorul general de 3-1 și s-a calificat în finală după o pauză de 47 de ani.

„Coțofenele” nu au în palmares acest trofeu, ei pierzând singura finală jucată, împotriva celor de la Manchester City.