Cea de-a 19-a ediție a Campionatului Mondial al Cluburilor a debutat miercuri cu victoria echipei Al Ahly din Egipt, scor 3-0, împotriva Auckland City din Australia.

Istvan KovacsFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Al Ahly – Auckland City 3-0, la Mondialul Cluburilor

Scorul a fost deschis în prelungirile primei reprize de El Shahat, iar în minutul 56 Sherif a făcut 2-0. Pe final, Percy Tau a marcat pentru rezultatul final, iar oaspeții au rămas în 10 după eliminarea lui Mitchell.

Al Ahly s-a calificat în sferturile de finală ale competiției, unde va da peste Seattle Sounders, iar câștigătoarea dintre cele două se va duela în semifinale cu Real Madrid.

Arbitrul român Istvan Kovacs, unul dintre cei doi centrali europeni prezenți la turneu, a fost rezervă la această partidă.

Campionatul Mondial al Cluburilor se desfășoară între 1 și 11 februarie 2023 în Maroc. La turneu participă echipele Al Hilal, Wydad AC, Seattle Sounders FC, Flamengo, Auckland City FC, Real Madrid și Al Ahly.

Chelsea este deținătoarea actuală a trofeului, în timp ce Real Madrid deține recordul de patru finale câștigate.