Napoli a ajuns la cea de-a patra victorie consecutivă în Serie A, după ce s-a impus pe teren propriu în meciul cu AS Roma, scor 2-1, având un avans de 13 puncte față de ocupanta locului secund.

Khvicha Kvaratskhelia, NapoliFoto: Insidefoto di andrea staccioli / Alamy / Alamy / Profimedia

Napoli – AS Roma 2-1, în runda 20 din Serie A

Trupa lui Luciano Spaletti a deschis scorul după 17 minute, când centrarea lui Kvaratskhelia a fost preluată pe piept de golgheterul Osimhen, care a trimis apoi puternic sub bara transversală.

La pauză, Jose Mourinho l-a introdus pe teren pe El Shaarawy, care avea să aducă egalarea pentru romani în minutul 75.

Gazdele au dat lovitura pe final, în minutul 86, când Giovanni Simeone a preluat perfect o minge în interiorul careului, s-a întros și a șutat în vinclul porții lui Patricio.

Napoli este lider în Serie A, cu 53 de puncte, cu 13 mai mult față de ocupanta locului 2, Inter Milano.