FC Barcelona a reușit să se impună la limită în etapa a 19-a din La Liga, scor 1-0, în deplasarea de la Girona. Xavi a pierdut însă un jucător important, ieșit accidentat în prima repriză.

XaviFoto: Andreas Schaad / AP / Profimedia

Girona – Barcelona 0-1, în etapa a 19-a din La Liga

Prima repriză a adus mai multe ratări pentru catalani, dar și accidentarea din minutul 26 a lui Ousmane Dembele, care a acuzat dureri musculare.

Înlocuitorul său, Pedri, a marcat golul victoriei în minutul 61, care a reluat în poarta goală o minge pe care portarul Gironei nu a putut să o respingă.

Elevii lui Xavi au încasat nu mai puțin de cinci cartonașe galbene, iar în prelungirile meciului, arbitrul i-a arătat cartonașul roșu antrenorului gazdelor, Michel, pentru proteste.

Barcelona acumulează 47 de puncte și se distanțează la șase lungimi de Real Madrid, care are un meci mai puțin disputat.