Manchester City a reușit calificarea în optimile de finală ale Cupei Angliei, după ce a învins la limită, scor 1-0, liderul din Premier League, Arsenal Londra.

Jucatorii echipei Manchester CityFoto: Robbie Stephenson/JMP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester City – Arsenal 1-0, în FA Cup

Elevii lui Pep Guardiola au avut posesia și mai multe ocazii de gol, ratând în prima repriză ocazii prin Haaland și De Bruyne.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Nathan Ake, în minutul 64, cu un șut din interiorul careului după pasa lui Jack Grealish.

Arsenal Londra părăsește Cupa Angliei înainte de optimile de finală, competiție pe care a câștigat-o în 13 rânduri.

De cealaltă parte, Manchester City are în palmares șase Cupe ale Angliei, ultima cucerită în sezonul 2018-2019.