AC Milan, cu Tătărușanu titular, a avut o seară de coșmar pe stadionul Olimpico din Roma. Lazio a predat o lecție de fotbal și a învins cu scorul de 4-0, în etapa a 19-a din Serie A.

Ciprian TatarusanuFoto: Jonathan Moscrop / PA Images / Profimedia

Lazio Roma – AC Milan 4-0, în etapa a 19-a din Serie A

Lazio a deschis scorul după numai patru minute de joc, prin Milinkovic-Savic, care a reluat din interiorul careului. La pauză a fost 2-0, după golul lui Zaccagni, care a trimis în plasă o minge care a trecut pe lângă Tătărușanu și a lovit bara.

În partea secundă, jucătorii lui Maurizio Sarri au primit o lovitură de la 11 metri, după duelul dintre Pedro și Kalulu, iar Luis Alberto a transformat-o în minutul 67.

Scorul final a fost stabilit de Felipe Anderson în minutul 75, găsit liber în careu de pasa lui Luis Alberto.

Notă mică pentru Ciprian Tătărușanu

Portarul român a primit nota 4,5 din partea presei din Peninsulă.

Italienii consideră că absența titularului Maignan se dovedește mai grea decât părea, iar Tătărușanu a fost în contra-timp la primul gol, iar la al doilea a greșit, mingea trecând nepermis de ușor pe lângă el.