Tottenham Hotspur s-a impus la limită luni seară în duelul de pe Craven Cottage cu Fulham (1-0), iar Harry Kane a scris istorie în tricoul formației antrenate de Antonio Conte.

Harry Kane, TottenhamFoto: Nigel Keene/ProSports / Shutterstock Editorial / Profimedia

Harry Kane a egalat recordul de goluri pentru Tottenham

Tottenham Hotspur speră în continuare că va prinde un loc de Champions League la finalul sezonului, asta după ce echipa lui Conte a câștigat cu scorul de 1-0 pe terenul celor de la Fulham.

Harry Kane a fost unicul marcator, reușind să deschidă scorul chiar în prelungirile primei reprize (min 45+1).

Atacantul englez a ajuns la 266 de reușite în tricoul celor de la Tottenham, egalând astfel recordul deținut de Jimmy Greaves, fostul jucător cu peste 370 de apariții pentru Hotspur.

De un singur gol mai are nevoie Kane pentru a deveni cel mai bun marcator din istoria clubului și pentru a ajunge la 200 de reușite pe prima scenă a fotbalului britanic.

Alan Shearer şi Wayne Rooney au mai reușit până acum această performanță.

În următorul joc, Tottenham va întâlni Manchester City în campionat.