Real Madrid a câștigat meciul din deplasare contra lui Athletic Bilbao, scor 2-0, iar FC Barcelona a învins la limită, 1-0, Getafe, în etapa a 18-a din La Liga.

Benzema (Real Madrid)Foto: Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Athletic Bilbao – Real Madrid 0-2

Elevii lui Carlo Ancelotti nu-și permit pași greșiți în urmărirea liderului Barcelona și au deschis scorul la Bilbao prin „Balonul de aur”, Karim Benzema, în minutul 24, din pasa lui Marco Asensio.

În minutul 90, Toni Kross a stabilit scorul final, cu un șut puternic din afara careului.

FC Barcelona – Getafe 1-0

Fără Lewandowski și Ferran Torres, suspendați, formația lui Xavi a câștigat la limită meciul de pe teren propriu.

Singurul gol al unei partide în care Barcelona nu a convins a fost marcat de Pedri în minutul 35, care a reluat în plasă din interiorul careului centrarea din partea stângă a lui Raphinha.