La două zile după ce a fost penalizată cu 15 puncte, în urma scandalului „Prisma”, Juventus Torino a remizat spectaculos pe teren propriu cu Atalanta, scor 3-3, în etapa a 19-a din Serie A.

Jucatorii celor de la JuventusFoto: Nderim Kaceli/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Juventus Torino – Atalanta 3-3

Oaspeții au deschis scorul după numai patru minute, Lookman finalizând din careu după pasa lui Boga. Juventus a revenit în meci și a obținut o lovitură de la 11 metri, după faultul în careu asupra lui Fagioli, iar Di Maria a transformat cu siguranță în minutul 24.

Până la pauză gazdele au preluat conducerea în minutul 34, după golul lui Milik.

În repriza secundă a avut loc o nouă răsturnare de scor, Atalanta marcând în numai opt minute de la reluare prin Maehle (46) și din nou Lookman (53).

Doar 12 minute a ținut avantajul oaspeților, pentru că în minutul 65, Danilo a marcat superb din voleu de la marginea careului, pentru rezultatul final: 3-3.

Ajunsă pe locul al zecelea după depunctare, Juventus a urcat o poziție în clasamentul Seriei A, având acum 23 de puncte.